Zaznacz stronę

PIS SIĘ MYLI! MIESZKANIA PLUS NIE ROZWIĄŻĄ PROBLEMU MIESZKANIOWEGO POTRZEBUJĄCYCH

SZKODA KASY NA MIESZKANIA PLUS . BUDUJMY LOKALE KOMUNALNE !

 

Mieszkanie Plus nie będą ani tanie w budowie, ani tanie w wynajmie. Nie będą też ofertą dla ludzi biednych, co z uporem godnym podziwu od dłuższego czasu powtarzają nam rządzący.

Mieszkanie Plus to typowy produkt komercyjny dla średnio zarabiających, nie posiadających zdolności kredytowej do zakupu własnego lokalu na pewnym etapie życia. Będący jedynie projektem medialnym , bo Narodowy Program Mieszkaniowy to póki co zbiór pomysłów , który dopiero 15 grudnia 2016 roku trafił do konsultacji społecznych. Nie poparty ani jednym projektem ustawy. Bez jasno określonych źródeł finansowania. Z tą różnicą ,że tym razem deweloperem „Mieszkań Plus” będzie państwo czyli Narodowy Operator Mieszkaniowy.

KIEDY POWSTANĄ MIESZKANIA PLUS ?

Pakowanie walizek i planowanie przeprowadzki do Mieszkania Plus trzeba odłożyć na kilka lat . Co prawda Prezes PIS -Jarosław Kaczyński wbił już łopatę pod budowę pierwszego bloku w Białej Podlaskiej, ale jaskółka nie czyni wiosny.

Przy bardzo sprzyjających warunkach pierwsze bloki zostaną oddane do użytku pod koniec 2019 roku, a więc w okresie kampanii wyborczej do parlamentu. Będziemy więc świadkami spektakularnego przecinania wstążeczek i licznych transmisji telewizyjnych z zasiedlania pierwszego bloku. Narodowy Program Mieszkaniowy wskazuje też, że pierwsze wnioski o „Mieszkanie Plus” będzie można już składać w III kwartale tego roku.

ILE BĘDZIE KOSZTOWAĆ WYNAJEM MIESZKANIA PLUS ?

Narodowy Program Mieszkaniowy jasno określa ile będziemy płacić za wynajem Mieszkania Plus. Czynsz najmu takiego „taniego” lokalu wyniesie od 10 zł do 20 zł za mkw , a w przypadku tzw. dochodzenia do własności od 12 zł do 24 zł za mkw.

Co to oznacza w praktyce ?

W przypadku Wrocławia będzie to kwota 20 zł za mkw i 24 zł za mkw ., bo będziemy mieć wyższe koszty budowy. Niższe ceny będą stosowane w małych miejscowościach na terenie Dolnego Śląska. A więc we Wrocławiu dla standardowego proponowanego w Programie mieszkania o pow. 50 mkw czynsz najmu wyniesie 1000 zł.. W przypadku lokali z tzw. dochodzeniem do własności to kwota 1200 zł. Narodowy Program Mieszkaniowy nie wyjaśnia jak należy traktować dodatkowe koszty utrzymania lokali . Trzeba więc spodziewać się, że opłaty za ogrzewanie, zaliczki na ciepłą i zimną wodę, ścieki, wywóz śmieci , koszty administracyjne i sprzątania klatek schodowych , konserwacji windy itp. zostaną doliczone do wyliczonego wyżej czynszu najmu.

Dla 50-cio metrowego mieszkania we Wrocławiu wynoszą one średnio 500 zł. Co daje nam w sumie 1500 zł w przypadku Mieszkań Plus oraz 1700 zł dla lokali Plus z dochodzeniem do własności.

Dla porównania. Aktualna stawka bazowa w lokalu komunalnym należącym do Gminy Wrocław wynosi – 6, 90 zł za mkw. A od 1 lipca wyniesie 7, 60 zł za mkw.

Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji w UM Wrocławia wylicza, że średnia stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych we Wrocławiu wynosi obecnie 5,52 zł/mkw, a po podwyżce będzie to 6,08 zł/mkw.

Przykładowo, obecnie za mieszkanie komunalne o wielkości 45-50 mkw. (średnia stawka czynszu to ok. 5,52 zł/mkw) lokator płaci miesięcznie czynsz w wysokości 250-275 zł. Od 1 lipca 2017 r. czynsz zwiększy się o ok. 23-25 zł. Do tego należy doliczyć koszty ogrzewania , zaliczkę na wodę itp.

DLA KOGO MIESZKANIE PLUS ?

Projekt Mieszkanie Plus, który od połowy grudnia trafił do konsultacji społecznych jasno określa , kto i na jakich zasadach może być najemcą takiego lokalu.

 

 

Oto najważniejsze fragmenty projektu

Pierwszeństwo w zawieraniu umów najmu Mieszkań Plus będą miały:

  1. gospodarstwa domowe o względnie niższych dochodach wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko;
  2. których członkiem jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności
  3. nieposiadające prawa własności i spółdzielczego własnościowego prawa do innego mieszkania;
  4. zmieniające miejsce zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki;
  5. dające rękojmię terminowego płacenia rachunków wynikających z umowy najmu – czyli posiadające stałą pracę.
  6. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na okres dłuższy nić 10 lat.
  7. Dochodzenie do własności w projekcie Mieszkanie Plus – będzie trwało min. 30 lat. Na pisemny wniosek nabywcy może być skrócone do min. 20.

MIESZKANIA PLUS NIE BĘDĄ TANIE W BUDOWIE.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym – budowa jednego metra kwadratowego Mieszkania Plus ma nie przekroczyć 3000 zł, bo domy mają być stawiane na gruntach należących do Skarbu Państwa i nie będą budowane dla zysku lecz, żeby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków. Niestety dane dotyczące wrocławskiego budownictwa mieszkaniowego pokazują wyraźnie, że to założenie będzie trudne do osiągnięcia w naszym mieście. .

Z raportów NBP wynika ,że średni koszt budowy jednego metra kwadratowego mieszkania przez dewelopera we Wrocławiu z pominięciem ceny gruntu i zysku budującego wynosi 3671 zł brutto

Do średniej kwoty 3671 zł brutto budowy jednego metra kwadratowego mieszkania we Wrocławiu należy doliczyć jeszcze koszty wykończenia nieruchomości pod klucz z pominięciem umeblowania. Mieszkania Plus mają być bowiem przygotowane do wynajmu. We Wrocławiu średnie koszty wykończenia jednego metra kwadratowego nowego lokalu wynoszą minimum 550 zł.

Co w sumie daje nam średnią kwotę 4221 zł budowy jednego metra kwadratowego nowego Mieszkania Plus z wykończeniem pod klucz.

BUDUJMY MIESZKANIA KOMUNALNE !

Mieszkania plus – nie rozwiążą więc podstawowych problemów mieszkaniowych Polaków . Dotyczą one bowiem najmniej zarabiających. A takie osoby stoją obecnie w kolejce po lokal komunalny , a w skrajnych wypadkach po socjalny. We Wrocławiu obecnie na liście oczekujących na własne mieszkanie komunalne jest 1800 osób.

Narodowy Program Mieszkaniowy powinien być więc w całości skierowany do gmin na wsparcie budownictwa komunalnego i socjalnego. To właśnie gminy najlepiej wiedzą jakie mają rzeczywiste potrzeby lokalowe.