Zaznacz stronę

#tweetupRD - czyli jak Wrocław nie rozmawia o polityce mieszkaniowej

6 grudnia 2016 Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zachęcił mieszkańców miasta , użytkowników twittera do rozmowy. Miało być rzeczowo , poważnie , a sztab urzędników Magistratu miał odpowiedzieć na pytania internautów. A wszystko , aby udowodnić mieszkańcom ,że „Wrocław rozmawia”.

Wśród wielu zagadnień poruszanych w czasie tego internetowego spotkania pojawiły się również te, dotyczące polityki mieszkaniowej.

Oto odpowiedzi zadane przez jedną z internautek uczestniczących w #tweetupRD wraz z komentarzem.

Marlena Joks 10 grudzień 2016 ·

#tweetupRD czyli z urzędniczego na nasze 😉

Zgodnie z obietnicą Urząd Miejski przesłał mi część odpowiedzi na zadane pytania Panu Prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi podczas #tweetupRD .I chociaż spodziewałam się bardziej precyzyjnych odpowiedzi, a język urzędniczy rządzi się własnymi prawami, to pokusiłam się przełożyć odpowiedzi z urzędniczego na nasze.

Oto odpowiedzi :

Dzień dobry,
Szanowna Pani przesyłam część brakujących odpowiedzi na pytania przedstawione na prezydenckim tweetupie:

1) Jak zamierza Pan (prezydent) zmniejszyć kolejkę oczekujących na lokale komunalne. Obecnie oczekuje w niej ponad 1800 osób.

2) Gdzie we Wrocławiu Pana zdaniem powinny powstawać rządowe Mieszkania Plus ? Jak Pan ocenia nowy Narodowy Program Mieszkaniowy

Odp.
Mieszkania Plus to program rządowy, który jest jednym z filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego przyjętego przez rząd we wrześniu 2016 r. Co do zasady mieszkania te będą powstawać na gruntach Skarbu Państwa, natomiast Miasto również zamierza przystąpić do ww. programu podpisując stosowny list intencyjny.

Natomiast co do Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego jednym z elementów jest zmiana ustawy o ochronie praw lokatorów…., w istotny sposób zmieniłaby zasady związane z najmem lokali komunalnych, które byłyby przyznawane osobom uzyskującym niskie dochody. Wprowadzając te zmiany ustawowe można sądzić, że kolejka osób oczekujących na mieszkania gminne znacznie zmniejszyłaby się. Miasto w ramach posiadanego zasobu mieszkaniowego dysponuje 36 tys. lokali i jest to trzecie miejsce w skali kraju.

3) Od 2013 r. we Wrocławiu nie wybudowano ani jednego nowego mieszkania komunalnego . Czy nie uważa Pan, że to porażka miasta?

Odp.
Miasto pozyskuje mieszkania z tzw. ruchu ludności, to ok. 800 lokali rocznie. Współpracuje także z Towarzystwem Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o. o. W ramach tej współpracy gmina korzysta obecnie z liczby 304 mieszkań należących do TBS. W roku 2017 pozyska kolejne mieszkania na osiedlu Leśnica.

4) Z roku na rok zwiększa się liczba lokali mieszkalnych sprzedawanych na miejskich przetargach. Czy miasto wyzbywa się problemu?

Miasto sprzedaje na rzecz dotychczasowych najemców ok. 1300 mieszkań rocznie, natomiast do przetargu przeznacza się lokale usytuowane w centrum Wrocławia, ostatnie wolne lokale mieszkalne w budynkach wspólnotowych i lokale o powierzchni powyżej 80 m2. Dzięki tym środkom przeznaczymy na inwestycje 85 mln zł w 2017 roku, to na kamienice.
pozdrawiam
Katarzyna Sarka
Kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej
Urząd Miejski Wrocławia

Z urzędniczego na nasze …;)

Miasto zadeklarowało, że przystąpi do rządowego programu Mieszkanie Plus a rozwiązaniem problemu kolejki oczekujących na lokal komunalny mają być zmiany w prawie o ochronie praw lokatorów jakie są obecnie projektowane przez rządzących.

Owe zmiany , które proponuje Ministerstwo Infrastruktury zakładają, że umowa najmu lokalu komunalnego ma być zawierana na czas określony czyli 5 lat. Potem najemca będzie weryfikowany czy nadal jest odpowiednio biedny, aby korzystać z gminnego mieszkania. Jak nie – to musi sobie radzić sam.. na wolnym rynku. Ostatnie zdanie mówiące ,że Wrocław ma 3-cie największe zasoby lokali komunalnych w kraju w domyśle oznacza, ze miasto będzie tylko odzyskiwać mieszkania z ruchu ludności, czyli nie planuje budowania nowych. Zamierza więc być konsekwentne w swoim działaniu. Od 2013 roku we Wrocławiu nie wybudowano ani jednego, nowego mieszkania komunalnego .

Krótki komentarz

Zmiany w prawie dotyczące najmu mieszkań komunalnych są konieczne, ale nie na tym etapie rozwoju budownictwa w kraju. Po pierwsze nie mamy dobrze rozwiniętego systemu tanich mieszkań na wynajem , o lokalach socjalnych już nie wspomnę Oferta Mieszkań Plus jest w fazie projektowej.. Pierwsze bloki przy bardzo sprzyjających warunkach powstaną pod koniec 2019 roku ! A więc zanim system stanie się powszechny minie przynajmniej kilkadziesiąt lat. Poza tym Mieszkania Plus wcale nie będą tanie , ani w realu(wynajmie) ani w budowie o czym pisałam wielokrotnie. Po drugie – zakup lokalu mieszkalnego na własność musi być bardziej dostępny dla słabiej zarabiających. Niestety aktualnie tak nie jest. Co gorsza od 1 stycznia 2017 roku aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup własnego M trzeba będzie mieć 20 % ceny owego lokalu w postaci gotówki.(Rekomendacja S KNF ) Tak więc wprowadzanie w najbliższym czasie zmian w prawie najmu lokali komunalnych jest przedwczesne . To klasyczny przykład budowania domu od dachu i co gorsza narzędzie w rękach czyścicieli kamienic.

Ale oprócz tego jest jeszcze coś.. o czym osoby tworzące nowe prawo zapominają. Jaki bowiem interes w dbaniu o lokal komunalny, wykonywanie w nim np. bieżących remontów itp będą mieli najemcy tych lokali, jeśli nie wiadomo czy za 5 lat nie wylądują na bruku bo ich status materialny o 100 zł przekroczy górną granicę środków na jedną osobę w gospodarstwie domowym przysługującą do posiadania lokalu komunalnego? Odpowiedź jest prosta.. żaden. A ponieważ najem tych lokali będzie rotacyjny , więc istnieje ryzyko ciągłego pogarszania się ich stanu technicznego . Mieszkanie komunalne , zacznie więc pełnić funkcję lokali socjalnych. A chyb nie o taką „dobrą zmianę” nam chodzi..